Uroda

Witaminy w kosmetyce – Część 2

Często możesz usłyszeć w mediach lub przeczytać w prasie informacje na temat witamin, które zawiera dany kosmetyk. Niewątpliwie obecność tych substancji w produktach kosmetycznych podnosi ich efektywność oraz pozytywne działania na naszą skórę. Czy jednak wiesz jakich korzyści dla swojej skóry możesz spodziewać się po konkretnej witaminie? Tego właśnie się dowiesz czytając ten artykuł.

Artykuł jest kontynuacją poprzedniej części o witaminach, które są rozpuszczalne w lipidowych błonach komórkowych, czyli w tłuszczach. To kolejna porcja wiedzy, która uświadomi Tobie, jak ważne jest szukanie odpowiednich składników w kosmetykach.

Witamina E – wygładzenie i ochrona

Głównym zadaniem tej witaminy (czyli mieszaniny tokoferoli) jest neutralizacja wolnych rodników – chroni ona przed zniszczeniem lipidy naskórka, włókna kolagenowe i elastyczne skóry. Aktywizuje i działa odżywczo na skórę, poprawia jej ukrwienie i zwiększa elastyczność tkanki łącznej wpływa na przyswajanie tlenu przez komórki.

Witamina E wspomaga leczenie łojotokowego zapalenia skóry. Witamina E pobudza produkcję substancji przeciwzakrzepowych, zmniejszając ryzyku nieestetycznego wyglądu skóry. Wygładza, ujędrnia, natłuszcza i nawilża skórę, przeciwdziałając w ten sposób procesom starzenia.

Witamina E ma również właściwości przeciwobrzękowe i przeciwzapalne. Doskonale wychwytuje i wiąże wolne rodniki, które powstają podczas promieniowania UV. Kosmetyki z witaminą E silnie stymulują pracę kolagenu, dlatego polecane są osobom, które zmagają się z problemami zmarszczek.

Bardzo istotne jest aby stężenie witaminy E w kosmetykach było odpowiednie. Aby skóra rzeczywiście korzystała z bogactwa witaminy E jej stężenie w kosmetykach powinno wahać się od 1,5 do 3 proc., a w kosmetykach zapewniających ochronę przeciwsłoneczną dochodzić nawet do 5 proc.

Witamina F – odżywia i nawilża

Witamina F, czyli NNKT, to mieszania niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych: linolowego, linolenowego i arachidonowego. Są one bardzo dobrze przyswajalne rzez naszą skórę, co powoduje, że odbudowują płaszcz lipidowy naskórka Witamina F w połączeniu z innymi witaminami rozpuszczalnymi w tłuszczach A, D, E, K, ułatwia ich przyswajanie przez nasza skórę.

Witamina F przywraca równowagę kwasowo-wodnolipidową skóry, co prowadzi do uregulowania poziomu pH. Jej działanie sprawia, że skóra jest prawidłowo nawilżona, natłuszczona i odżywiona.

Kosmetyki zawierające w swoim składzie witaminę F szczególnie przeznaczone są do cery suchej, ponieważ poprawiają jej kondycję, elastyczność i intensywnie nawilżają. Dodatkowo stosuje się ją do szamponów i odżywek do włosów suchych oraz zniszczonych np. farbowaniem lub trwałą ondulacją.

Witaminę F dodaje się do zmywaczy i lakierów do paznokci, ponieważ odżywia płytkę paznokciową. Jest także częstym składnikiem pielęgnacyjnych kosmetyków dla dzieci, płynnych mydeł, płynów do kąpieli. Możemy ja znaleźć również w preparatach dermatologicznych regulujących czynności gruczołów skóry.

Witamina K rozjaśnia i wzmacnia

Witamina K występuje zarówno w stanie naturalnym, jak i syntetycznym. Kosmetyki z witaminą K szczególnie polecane są osobom, które mają skórę naczynkową ponieważ zapobiega krwawieniom, ułatwia wchłanianie wylewów podskórnych, dzięki czemu skóry wygląda lepiej. Wpływa na prawidłowa krzepliwość krwi, co powoduje uszczelnienie naczyń krwionośnych.

Witamina K działa przeciwzapalnie, przeciwobrzękowo, przeciwgrzybicznie oraz przeciwbakteryjnie. Dodatkowo zapobiega powstawaniu siniaków. Kosmetyki z witaminą K dla lepszej skuteczności powinny być połączone z witaminami C i E.

Pozostałe witaminy używane w kosmetykach