Pokonaj cukrzycę!
Corocznie 7 kwietnia od 1950 roku, czyli w rocznicę powstania WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Każdego roku wybierany jest temat przewodni, który dotyczy globalnych, poważnych problemów z obszaru zdrowia. Celem tego dnia jest zwiększanie świadomości społeczeństwa w zakresie problemów zdrowotnych, możliwości zapobiegania im oraz pobudzanie instytucji do aktywnego działania i zmniejszania negatywnych skutków problemów zdrowotnych.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) powstała 7 kwietnia 1948 r. Główna siedziba Organizacji znajduje się w Genewie. Polska jest krajem członkowskim WHO od początku jej istnienia. Biuro WHO w Polsce utworzone zostało w lipcu 1992 r. Jest ono integralną częścią Biura Regionalnego Światowej Organizacji Zdrowia dla Europy (WHO EURO) z siedzibą w Kopenhadze.
Pokonaj cukrzycę!
Cukrzyca, jako choroba cywilizacyjna, staje się coraz większym zagrożeniem dla społeczeństwa. Wraz z rosnącym rozpowszechnieniem się cukrzycy, coraz ważniejsze staje się posiadanie wiedzy o tym, jak można zminimalizować ryzyko wystąpienia tej choroby. Także wiedza o sposobach jej wykrywania i leczenia jest niezwykle istotna. Skupienie się Światowej Organizacji Zdrowia na tym temacie ma na celu:
- Doprowadzić do zwiększenia wiedzy o rosnącym rozpowszechnieniu cukrzycy, ogromnym obciążeniu tą chorobą i jej poważnych następstwach, zwłaszcza w krajach o niskich i średnich dochodach.
- Spowodować podjęcie konkretnych, skutecznych i ekonomicznych działań w walce z chorobą, które będą obejmować zarówno profilaktykę, jak i metody diagnozy, leczenia i opieki nad osobami chorymi na cukrzycę.
- Ogłosić pierwszy światowy raport o cukrzycy opisujący obciążenie chorobą i jej skutki oraz wzywający do wzmocnienia systemów ochrony zdrowia w celu zapewnienia lepszego nadzoru i profilaktyki cukrzycy oraz skuteczniejszego leczenia chorych.
Celem WHO jest zmniejszenie do 2030 r. o jedną trzecią liczby zgonów z powodu chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, w ramach Celów Zrównoważonego Rozwoju. W związku z tym WHO wspiera państwa wdrażające politykę, mającą na celu zmniejszenie rozwoju chorób niezakaźnych, w tym cukrzycy, nowotworów, chorób układu krążenia i płuc.

Cukrzyca w Polsce – epidemiologia
W Polsce jest 2,6 mln osób z cukrzycą, z czego aż 750 tysięcy nie zdaje sobie z tego sprawy.
Do 2030 r. cukrzycę może mieć 4,8 mln Polaków.
Czym jest zdrowie?
Zdrowie to stan pełnego fizycznego, umysłowego i społecznego dobrostanu, a nie tylko całkowity brak choroby czy niepełnosprawności. Definicja ta jest istotna, ponieważ nie koncentruje się na negatywnym ujęciu, w którym zdrowie jest brakiem choroby, ale w wyraźny sposób akcentuje, że zdrowie ma w sobie pozytywny aspekt, którym jest dobrostan.
Zdrowie jest ukazane w sposób holistyczny poprzez trzy determinujące je czynniki: fizyczny, umysłowy i społeczny. W kwestiach dobrostanu swojego organizmu powinno się więc zwracać szczególną uwagę na samo zdrowie i jego prewencję, czyli zapobieganie chorobom.
Jeśli zależy Ci na swoim organizmie i chcesz zachować go w zdrowiu jak najdłużej, to wizyta u lekarza, gdy już jesteś chory, nie wystarczy. Lekarz pomoże zwalczyć chorobę, najczęściej jej objawy. Powinieneś jednak koncentrować się na samym zdrowiu. Troszczyć się o odpowiedni tryb życia, odpowiednie odżywianie, ruch fizyczny. Ważny jest sposób myślenia i właściwe radzenie sobie z emocjami.
Definicja zdrowia Światowej Organizacji Zdrowia zdecydowanie podkreśla połączenie kwestii stanu zdrowotnego organizmu z życiem wewnętrznym i społecznym człowieka oraz jego osobistą troskę o kondycję fizyczną.
Słowniczek diabetyka
Cukrzyca – choroba przemiany materii charakteryzująca się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi.
Cukrzyca typu 1 (dawniej nazywana młodzieńczą lub insulino zależną) – choroba na tle autoimmunologicznym, występująca, gdy organizm nie wytwarza insuliny.
Glukoza – cukier, który znajduje się we krwi; podstawowy materiał energetyczny dla organizmu.
Glikemia – stężenie cukru we krwi.
Hipoglikemia (niedocukrzenie) – stężenie glukozy we krwi poniżej 75 mg/dl.
Hiperglikemia (przecukrzenie) – stężenie glukozy we krwi powyżej 180 mg/dl.
Glukometr – aparat do pomiaru stężenia glukozy we krwi.
Kwasica ketonowa – powikłanie ostre cukrzycy spowodowane całkowitym brakiem lub znacznym niedoborem insuliny.
Ciężka hipoglikemia – utrata przytomności spowodowana nadmiernym obniżeniem się stężenia glukozy we krwi.
Insulina – hormon białkowy odpowiedzialny za przemianę węglowodanów, białek i tłuszczy w organizmie, niezbędny do wytworzenia energii na poziomie komórki, odtworzenia zapasów tkanki tłuszczowej i regeneracji organizmu; odpowiedzialny za prawidłowy wzrost dziecka.
Pen – dozownik insuliny zakończony igłą; służy do wstrzykiwania insuliny, zastępuje strzykawkę.
Pompa insulinowa – urządzenie do podawania i programowania dawki insuliny. Pompa jest wielkości telefonu komórkowego, zawiera zbiornik z insuliną, programator, dren odchodzący od zbiornika do tkanki podskórnej; dren zakładany jest do tkanki podskórnej pośladka, ramienia, uda lub okolicy pępka.
Artykuł został przygotowany na podstawie materiałów opracowanych przez firmę Akuna oraz informacji zaczerpniętych ze strony Światowej Organizacji Zdrowia.