PoradyUrodaZdrowie

Niebezpieczne składniki kosmetyków – tego się wystrzegaj!

Czy wiesz jakich substancji w kosmetykach powinnyśmy się wystrzegać? Czy znasz szkodliwe składniki, które mogą zawierać popularne kosmetyki? Czy umiesz czytać etykiety na produktach kosmetycznych?

Z pewnością spotkaliście się już z takimi określeniami jak SLS, SLES, silikony lub parabeny. Być może spotkaliście się również z produktami, które na swoich opakowaniach zawierają informacje o ich braku w swoim składzie. Czy jednak wiecie czym są te substancje w kosmetyce i jak działają na włosy i skórę naszego ciała?

Odpowiedzi na te pytania udzieli Wam dr inż. Anna Adach z Wydziału Inżynierii Chemicznej i Procesowej z Politechniki Warszawskiej, która 24 marca 2014 była gościem w studiu Dzień Dobry TVN. Informacje przekazane przez Panią doktor, to kolejny dowód na to, że sięganie po linię BIO Kosmetyków z oferty firmy Akuna jest słuszne i zalecane.

Niebezpieczne składniki kosmetyków

SLS, SLES (Sodium Laureth Sulfate, Sodium Lauryl Sulfate) – występują w szamponach, żelach do mycia ciała lub twarzy, wysuszają skórę i działają na nią podrażniające, mogą powodować świąd i stany zapalne.

Silikony (cyclomethicone, dimethicone, trimethicone, hexamethyldisiloxane) – syntetyczne natłuszczacze, powlekają skór i włosy cienkim filmem, blokują pory skóry, uniemożliwiają naturalne wydzielanie sebum i oddychanie skóry.

Parabeny (methylparaben, ethylparaben, isopropylparaben, propylparaben, butylparaben, benzylparaben, isobutylparaben, metylparaben sodium) – należą do popularnych konserwantów, niszczą naturalną florę bakteryjny, działają drażniąco i alergizująco, nie mogą być stosowane u kobiet w ciąży i kobiet w trakcie laktacji, istnieje prawdopodobieństwo ich rakotwórczego działania.