PoradyUroda

Jak pielęgnować cerę suchą?

Konsekwencją posiadania cery suchej może być nieodpowiednia pielęgnacja poprzez stosowanie nieprawidłowo dobranych preparatów jak i brak systematyczności w pielęgnowaniu skóry. W przypadku niewłaściwej pielęgnacji może dojść do infekcji skórnych, różnego rodzaju podrażnień jak i reakcji alergicznych ponieważ naskórek jest bardzo cienki. Skóra wolniej się regeneruje, osłabiony jest płaszcz lipidowy w wyniku czego skóra traci więcej wilgoci.

Pielęgnacja cery suchej

Skóra sucha bardzo szybko ulega procesom starzenia. Duży wpływ na funkcjonowanie cery suchej ma pora roku. W zimie oddaje ona więcej wilgoci do otoczenia, do czego przyczynia się powietrze wysuszone przez grzejniki. Natomiast latem skóra jest wysuszona przez promienie słoneczne. Czynniki te powodują załamanie bariery ochronnej, jaką jest płaszcz lipidowy, oraz zanik wody w skórze. Wskutek działania czynników atmosferycznych uszkodzenia skóry mogą być nieodwracalne, dlatego należy pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji w zależności od pory roku.

Osoby z tym typem cery powinny również unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, jak i korzystania z opalania na solarium Mogą występować na niej miejscowe zaczerwienienia oraz widoczne naczynka krwionośne na policzkach. Może dojść do powstania teleangiektazji.

Jakich preparatów używać do cery suchej?

Osoby ze skórą suchą powinny stosować preparaty, które będą miały działanie nie tylko nawilżające, ale także będą zatrzymywały wilgoć jak najdłużej w naskórku. Natychmiast reaguje na kontakt z wodą, w szczególności chlorowaną jak i mydło, staje się wtedy napięta, czuć efekt ściągania skóry. W celu wykonania demakijażu powinniśmy zastosować mleczko do demakijażu lub śmietankę kosmetyczną.

Kosmetyki te powinny spełniać nie tylko funkcje oczyszczającą skórę czyli usuwać zanieczyszczenia na skórze, ale także nie naruszać bariery ochronnej. Wskazane byłoby również, aby pełniły funkcję nawilżająca, a także łagodzącą podrażnienia. Produkty przeznaczone do cery suchej nie powinny zawierać barwników, konserwantów oraz substancji zapachowych.

Mleczko można stosować jako preparat do demakijażu, a także jako środek zastępujący mydło w codziennej pielęgnacji. Tonizacja skóry powinna być wykonana przy użyciu toniku bezalkoholowego, ze wskazaniem dla skór suchych. Tonik działa odświeżająco, wygładza naskórek. Większość dostępnych na rynku kosmetycznym toników ma również działanie nawilżające, a nawet natłuszczające. Wskazana jest, aby osoby ze skórą suchą stosowały kremy o działaniu odżywczym, nawilżającym, a także regenerującym (np. BIO Krem do twarzy Akuna).

Warto także uzupełnić pielęgnację cery suchej o stosowanie masek odżywczych. Należy również pamiętać o przeciwwskazaniach jakimi są stosowanie preparatów ściągających skórę, wysuszających oraz preparatów złuszczających typu gommage oraz peeling z ziarnistościami.