PoradyUroda

Jak dbać o cerę tłustą?

Najczęściej cera tłusta kojarzy nam się z nastolatkami. Jednak również osoby po trzydziestce – głównie kobiety – mają coraz częstsze problemy z nadmiernym wydzielaniem sebum. Błyszczący noc, świecące czoło czy policzki jest właśnie tego efektem. Dlatego dowiedz się jak odpowiednio pielęgnować tłustą cerę.

Na co uważać przy cerze tłustej

Głównym błędem popełnianym przez osoby, które mają cerę tłustą jest nadmierne stosowanie preparatów silnie wysuszających oraz odtłuszczających. Może to doprowadzić do przyśpieszenia wydzielania sebum. Dzieje się tak ponieważ skóra dostaje mylne sygnały, mianowicie wydaje jej się, że jest odtłuszczona i próbuje nadrobić zaległości. Dlatego bardzo często po zastosowaniu tego typu preparatów obserwujemy pogorszenie się stanu skóry.

Czynnikiem pogarszającym stan skóry jest także nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, poprzez opalanie na słońcu, a także korzystanie z solariów. Korzystanie z tego typu zabiegów daje wrażenie poprawy stanu skóry, jednak w niedługim czasie może się okazać, że tak nie jest i skóra wygląda zdecydowanie gorzej niż przed opalaniem. Niewskazane jest również stosowanie preparatów o zbyt bogatym składzie i konsystencji, takich gdzie zawartość fazy tłuszczowej stanowi powyżej 30% zawartości kremu.

Cera tłusta i kosmetyki

W przypadku cery tłustej pielęgnacja będzie miała dwojakie działanie m. in. preparaty będą miały za zadanie pielęgnować oraz działać leczniczo. Środki do mycia twarzy powinny mieć odczyn lekko kwaśny lub neutralny. Stosowanie mydeł leczniczych jest wskazane jako terapia czasowa, a nie ciągła. Istotna jest wykończenie demakijażu lub mycie twarzy tonikiem do demakijażu. Tonizacja ma na celu ściągnięcie gruczołów łojowych, a także odświeżenie skóry oraz działanie przeciwzapalne.

W przypadku cery tłustej możemy wykorzystać tonik alkoholowy. Jednak zawartość alkoholu nie powinna przekraczać 10%. Kremy stosowane do cer tłustych przeważnie mają konsystencje lekką, niekiedy w postaci żelu lub krem-żelu (w szczególności polecane w stosunku do skór tłustych odwodnionych).

Nie należy używać kremów tłustych, najlepsze są preparaty nawilżające (kremy i emulsje), dostarczające składników odżywczych, które poprawiają ukrwienie skóry i regulują wydzielanie gruczołów łojowych. Dobre efekty dają peelingi (1-2 w tygodniu) i maseczki ziołowe do stosowania domowego.

Minerały i witaminy

Bardzo często w preparatach do skór tłustych możemy spotkać z pierwiastkami, które mają za zadanie wspomóc prawidłowe funkcjonowanie skóry. Jednym z najważniejszych składników jest cynk przywraca także skórze jej naturalne pH. Działa również ściągająco na pory. Dla osób borykających się z problemami pojawiającego się trądziku polecamy kupować produkty właśnie z cynkiem, gdyż zapobiega on powstawaniu tych zmian. Cynk może być zawarty w kosmetykach, ale również możemy go stosować jako suplement diety.

Dla cery tłustej korzystne działanie mają również miedź oraz siarka, które regulują wydzielanie łoju (sebum) oraz zapewniają zmatowienie miejsc z tendencją do przetłuszczanie. Wskazana jest także alantoina, która ma działanie przeciwzapalne oraz działa na tą cerę nawilżająco. Dodatkowo łagodzi różnego rodzaju podrażnienia.

Starajmy się prawidłowo dobierać kosmetyki, aby naszą cerę pielęgnować, a nie niszczyć. Zadbajmy również o nasz organizm od środka, bo pamiętajmy, że to mamy w środku, wychodzi na zewnątrz. Zarówno te dobre, jak i złe rzeczy.